Úspešná spolupráca je založená na odbornosti, ale aj na dôvere

Úsvit pri Dunaji, Poľnohospodárske družstvo a firma SCHAUMANN SLOVENSKO spolupracujú už viac ako 5 rokov. Začínali silážnymi inokulantmi, postupne k nim pribudli mliečne náhradky a už tretí rok tu má náš sprievodca – odborný poradca firmy SCHAUMANN SLOVENSKO Ing. Peter Labuda na starosti aj komplexné výživárske poradenstvo.

 

Hlavného manažéra podniku sme „prepadli“ v čase veľkého vlahového deficitu (koncom mája). Predseda družstva Anton Patrnčiak skonštatoval, že tento rok bude pre rastlinnú výrobu ťažší ako ten vlaňajší, ktorý dobre „prevetral“ nervy tunajších družstevníkov. Našťastie, vždy keď si mysleli, že už nenaprší, počasie sa zvrtlo a nebo im darovalo vlahu ako na zavolanie. Tento rok je však na vlahu skúpy a nevyzerá, že by sa situácia mala v dohľadnom čase zlepšiť. Napriek tejto nepriaznivej situácii sme kdesi v pozadí stále videli svetielko nádeje. Inak to však v podnikaní nejde. Nedá sa robiť bez viery, ale ani cieľov a koncepcie. A tie v Dunajskej Lužnej majú.

Hoci pred 5 rokmi museli ukončiť pre ekonomickú neefektívnosť chov ošípaných (jeho základom bolo 300 prasníc), chov dojníc zatiaľ nie je na odstrel. A bola by to veľká škoda. Veď tento chov úspešne siahal vo vlaňajšom holštajnskom rebríčku na miesto v prvej desiatke (10. miesto s produkciou 10 677 kg mlieka). Tento rok síce klesol v priebežnom poradí z dôvodov, ktoré popíšeme neskôr (54. miesto pri 9 187 kg mlieka), avšak postupne dochádza k návratu na pôvodné pozície a sľubné je najmä skrátenie dĺžky medziobdobia pod 400 dní (vlani to bolo až 434 dní). Takáto dĺžka medziobdobia by mohla byť správnym štartom pre dobré umiestnenie v ďalšom rebríčku, súťaži NAJ slovenský chov.

SCHAUMANN SLOVENSKO

Tel. +421 2 6241 0345

Fax +421 2 6241 0348