Zavolajte nám Napíšte nám
Inovatívne produkty a účinné látky od spoločnosti SCHAUMANN
Inovatívne produkty Hovädzí dobytok

Produktová línia RINDAVITAL VK - kŕmny koncept pre zasušené kravy spoločnosti SCHAUMANN pre každú farmu

Kuh mit Kalb

Už niekoľko desaťročí je k dispozícii produktová línia RINDAVITAL VK, ktorá výskumná spoločnosť ISF Schaumann Forschung neustále vyvíja na základe najnovších vedeckých poznatkov. Je určená na individuálne kŕmenie zasušených kráv. Pri používaní minerálnych krmív pre zasušené kravy sa kladie dôraz na možnosti bezpečnej profylaxie mliečnej horúčky, ako aj na cielené používanie účinných látok na podporu metabolizmu v období telenia.

Okrem kŕmnych konceptov na prevenciu mliečnej horúčky u kráv sa doplnky vitamínov a stopových prvkov v nových produktoch RINDAVITAL VK prispôsobili aj aktuálnym odporúčeniam pre zásobovanie organizmu zasušených kráv.

Špecifické kŕmne koncepty fariem pre zasušené kravy

Najdôležitejším faktorom na kŕmnom koncepte zasušených kráv je, aby fungoval a vyhovoval individuálnej štruktúre farmy! Odpoveď na otázku, či by sa mali  byť zasušené kravy kŕmené jednofázovo alebo dvojfázovo, je v neposlednom rade ovplyvnená tým, aké veľké je stádo a aké možnosti ponúkajú ustajňovacie priestory.

Vo všeobecnosti je v malých stádach pomerne ťažké rozdeliť zasušené kravy do dvoch skupín, pretože pre veľmi malú skupinu je ťažké vytvoriť rovnomerné jednotné kŕmne dávky. V prípade stáda s počtom kráv nad 150 kusov je to však celkom možné, ak sa jednotná kŕmna dávka pripravuje na dva dni a stabilizuje sa napríklad kyselinou z produktovej línie SCHAUMASIL. Pri kŕmení zasušených kráv zohráva dôležitú úlohu aj otázka dostupných kŕmnych komponentov.

Pokiaľ ide o profylaxiu mliečnej horúčky a prípravu na laktáciu, jednofázové aj dvojfázové kŕmenie zasušených kráv ponúka vynikajúce možnosti. Základom úspechu všetkých kŕmnych konceptov je dodržanie príslušných parametrov kŕmnych dávok (schéma 2) ale aj  dokumentácia a kontrola príjmu krmiva, najmä v týždňoch bezprostredne pred otelením.

Jednofázovo podľa konceptu DCAB s RINDAVITAL VK ONE

Pri jednofázovom kŕmení zasušených kráv sa používa rovnaká kŕmna dávka počas celého obdobia kŕmenia na sucho. Pomocou produktov RINDAVITAL VK ONE sa znižuje hodnota DCAB kŕmnej dávky. Tým sa mierne okysľuje organizmus. To vedie k silnejšej mobilizácii vápnika a zvýšenému vstrebávaniu vápnika z krmiva. To umožňuje metabolizmu vápnika pripraviť sa na laktáciu. Vápnik sa pridáva v závislosti  od kŕmnej dávky podľa hodnoty DCAB použitých kŕmnych komponentov. Čím nižšia je hodnota DCAB, tým viac vápnika sa musí pridať do kŕmnej dávky.

RINDAVITAL VK ONE je k dispozícii v troch variantoch

RINDAVITAL VK ONE PLUS obsahuje zoptimalizované množstvo minerálnych prvkov a vitamínov, navyše je obohatený o biotín na podporu energetického metabolizmu. RINDAVITAL VK ONE C PLUS obsahuje biotín a L-karnitín na zlepšenie využiteľnosti energie. Vďaka novej kombinácii L-karnitínu a cholínchloridu ponúka RINDAVITAL VK ONE CC optimálnu ochranu pečene pre vysokoprodukčné kravy.

Dvojfázovo a s nízkym obsahom vápnika s RINDAVITAL VK CLASSIC

Pri klasickom dvojfázovom kŕmení zasušených kráv sa v prvých troch týždňoch obdobia státia na sucho kravy kŕmia kŕmnou dávkou doplnenou minerálnym krmivom RINDAMIN alebo RINDASPEZIAL. V období 3 týždňov pred otelením sa prejde na kŕmnu dávku s nízkym obsahom vápnika v kombinácii s minerálnymi účinnými látkami RINDAVITAL VK CLASSIC. Obsah vápnika v kŕmnej dávke by mal byť čo najnižší. Nedostatočný prísun vápnika je pre organizmus kravy intenzívny tréning s cieľom efektívneho využívania vápnika z kŕmnej dávky a tiež vylučovania vápnika z kostí, aby sa neskôr nevyskytla mliečna horúčka. Tento koncept  je vhodný najmä pre farmy, ktorých objemové krmivo má len nízky obsah draslíka.

Dvojfázovo s výrazným znížením hodnoty DCAB pomocou RINDAVITAL VK S

Pomocou RINDAVITAL VK S je možné v posledných troch týždňoch pred otelením silne okysliť kŕmnu dávku a dosiahnuť tak ešte bezpečnejšiu profylaxiu mliečnej horúčky. Vápnik sa do kŕmnej dávky pridáva v primerane vysokom množstve až 15 g na kg sušiny.

Koncept silného okyslenia s hodnotami DCAB v kŕmnej dávke menej ako 0 nie je nový. Na tento účel sa už mnoho rokov používajú vysoko okysľujúce chloridy. Ich nevýhodou však vždy bola veľmi horká chuť, ktorá viedla k čiastočnému zníženiu príjmu krmiva. Najnovšie chránené chloridy vápenaté už túto nevýhodu nemajú. Majú neutrálnu chuť a neovplyvňujú príjem krmiva. Výskumná spoločnosť ISF Schaumann Forschung skombinovala nové suroviny s osvedčenými konceptami pre zasušené kravy a vytvorila nový produkt RINDAVITAL VK S. Farmy, ktorých kŕmne dávky obsahujú vysoký podiel draslíka, majú teda tiež možnosť bezpečnej prevencie mliečnej horúčky.

Účinné látky SCHAUMANN v produktoch RINDAVITAL VK
Schéma 1: Účinné látky SCHAUMANN v produktoch RINDAVITAL VK
Dôležité parametre pre jedno- a dvojfázové kŕmenie zasušených kráv
Schéma 2: Dôležité parametre pre jedno- a dvojfázové kŕmenie zasušených kráv