Zavolajte nám Napíšte nám
Innovative Wirkstoffe von SCHAUMANN

MiMAG horčík – podceňovaná stavebná látka

Logo MiMAg

Úloha horčíka v metabolizme hovädzieho dobytka je rôznorodá: na jednej strane je horčík dôležitý pre prenos vzruchov vo svalovom a nervovom tkanive a na druhej strane zohráva dôležitú úlohu pri regulácii metabolizmu vápnika u dojníc. Na pokrytie vysokej potreby vápnika na produkciu mlieka na začiatku laktácie musí byť krava schopná vo veľmi krátkom čase mobilizovať dostatok vápnika z kostí a absorbovať čo najviac vápnika z krmiva alebo tráviaceho traktu. Ak sa jej to nepodarí, hladina vápnika v krvi klesá a dochádza k nedostatočnému prísunu vápnika, a tým k mliečnej horúčke.

Nedostatok horčíka zvyšuje riziko vzniku mliečnej horúčky.

Metabolizmus vápnika je regulovaný hormonálne. Ak hladina vápnika v krvi na začiatku laktácie prudko klesne v dôsledku vysokého odberu prostredníctvom mlieka, v prištítnych telieskach sa uvoľní parathormón. Parathormón zvyšuje uvoľňovanie vápnika z kostí a stimuluje aktiváciu vitamínu D3, ktorý potom zvyšuje vstrebávanie vápnika z potravy v čreve. V dôsledku týchto reakcií sa hladina vápnika v krvi zvýši na normálnu hodnotu.


Horčík je potrebný na uvoľňovanie parathormónu a aktiváciu vitamínu D3. Nedostatok horčíka tak zvyšuje riziko vzniku mliečnej horúčky. Horčík sa absorbuje najmä v bachore. Ak je však prísun draslíka v kŕmnej dávke príliš vysoký, schopnosť absorpcie horčíka v bachore sa znižuje a dochádza k jeho nedostatku. Preto by pomer draslíka a horčíka nemal prekročiť 4,5:1, najmä počas obdobia sucha. Vysoká dostupnosť horčíka je preto pre kravy v tranzitnej fáze kľúčovým faktorom úspechu.

MiMag - nová generácia oxidu horčíka s mnohými výhodami

V spolupráci s ISF vyvinula spoločnosť SCHAUMANN inovatívnu účinnú látku MiMag. Pomocou špeciálneho procesu mletia sa oxid horčíka mikronizuje a aktivuje. Týmto spôsobom sa vytvorí porézny a výrazne zväčšený povrch. To je to, čím sa MiMag vyznačuje. Tým sa výrazne zvýši rozpustnosť a zásobovanie suchých kramárov horčíkom sa dá oveľa lepšie zabezpečiť.

Od teórie k praxi

Používanie a účinok  MiMag podrobnejšie analyzovala spoločnosť ISF Schaumann Forschung v spolupráci s Univerzitou v Kieli v rámci bakalárskej práce na Gut Hülsenberg. Rozpustnosť v bachore je dôležitá pre príjem horčíka dojnicami. Čím je táto hodnota vyššia, tým viac použitého horčíka sa môže potenciálne vstrebať. To zohráva dôležitú úlohu najmä pri vysokom obsahu draslíka.


Pri laboratórnych testoch rozpustnosti MiMag sa zistila približne osemkrát vyššia rozpustnosť v porovnaní s bežným oxidom horečnatým pri hodnote pH 6, ktorá zodpovedá podmienkam v bachore. Vďaka tomu sa MiMag úspešne začal púoužívať v podmienkach praxe. Stal sa súčasťou všetkých produktov nového produktového radu RINDAVITAL VK pre sucho stojace dojnice.

MiMag pre pokojné a vitálne býky

Nepokoj v maštali a metabolické poruchy spôsobené acidózou bachora majú mnoho príčin a predstavujú významné rizikové faktory pre zdravie zvierat a ziskovosť pri výkrme býkov. Horčík je nielen cenným bachorovým pufrom, ale má aj rôzne funkcie v metabolizme, najmä pri prenose podnetov v nervovom systéme a pri svalovej relaxácii. Horčík má teda upokojujúci účinok aj na býky. Vďaka vyššej rozpustnosti MiMagu je pre metabolizmus býkov k dispozícii podstatne viac horčíka. Býky sú pokojnejšie, viac jedia a znižuje sa riziko zranenia. Výsledkom sú vyššie denné prírastky, menšie straty a vitálnejšie zvieratá.

Horčík v metabolizme vápnika
Schéma 1: Úloha horčíka v metabolizme vápnika
.000fache Ansicht von Magnesiumoxid und MiMag
Darst. 2: 1.000fache Ansicht von Magnesiumoxid und MiMag (Elektronenmikroskop)
Rozpustnosť horčíka v bachore pri hodnote pH 6,0
Schéma 3: Rozpustnosť horčíka v bachore pri hodnote pH 6,0