Zavolajte nám Napíšte nám
Innovative Wirkstoffe von SCHAUMANN

ZELLPRO pre dojnice - nový bunkový ochranný kompex proti voľným radikálom

Logo ZELLPRO

Výskumná spoločnosť ISF SCHAUMANN vyvinula ZELLPRO - komplex ochrany buniek na báze antioxidačne pôsobiacich látok ako sú vitamín E, meď, zinok, mangán a selén. ZELLPRO predchádza u vysokoprodukčných dojníc oxidačnému stresu. Výsledkom je posilnenie imunitného systému, zníženie rizika infekcií a zlepšenie úžitkovosti.

Pri záťaži sa  zvyšuje oxidačný stres dojníc

Stabilný metabolizmus dojníc sa v citlivých fázach produkčného cyklu môže dostať z rovnováhy. Príčinou môžu byť

  • telesné faktory (telenie, bakteriálne, vírusové a plesňové ochorenia),
  • nedostatočné podmienky prostredia (horúčavy, vlhko, transport, bolesti, zmena ustajnenia a pre zvieratá nezvyčajné postupy) alebo
  • nekvalitné krmivo (nedostatok energie, nadbytok železa).

Následkom je oxidatívny stres, pri ktorom agresívne zlúčeniny kyslíka, tvz. volné radikály, napadajú a ničia bunky. Zlyháva ochranný mechanismus (antioxidatívna kapacita), dôsledkom čoho sa výrazne nižuje úžitkovosť.

Antioxidanty sú prirodzeným riešením proti voľným radikálom

Na vysporiadanie sa s voľnými radikálmi si príroda vytvorila vlastný obranný mechanizmus. Antioxidanty inhibují štiepenie kyslíka a vzniknutým reaktívnym produktom  znižujú ich reaktivitu. Preto sa často označujú aj ako „lapače radikálov“. Priebežným odbúravaním radikálov sa antioxidanty postupne spotrebovávajú. Pri vzájomnom spolupôsobení sa antioxidatny  môžu opäť zreaktivovať. Telesná obranyschopnosť si pomocou týchto látok vytvára silný ochranný  mechanizmus.

Komponenty ZELLPRO pôsobia systematicky ako bunkový ochranný komplex

ZELLPRO se odporučuje používať na ochranu dojníc pred ochoreniami, ktoré sú podmienené stresom. Systematický účinok ZELLPRO sa upriamuje na optimálne zásobovanie zvierat antioxidantami. ZELLPRO je kompexom inovatívnych  a antioxidačne pôsobiacich látok ZELLPRO pôsobí protektívne proti oxidatívnemu pokazeniu kŕmnej dávky.

Synergicky pôsobiace antioxidanty prejavujú svoj účinok až po tráviaci trakt a metabolizmus dojníc. Špeciálny ochranný mechanizmus umocňuje pri látkovej výmene účinok vitamínu E  a tým podporuje príjem tohto hodnotného vitamínu, čím sa celkovo výrazne zvyšuje jeho účinok. Navyše, antioxidatívny účinok je efektívny pri spolupôsobení vitamínu E a selénu, využiteľného v bachore a v tenkom čreve.  Vysokovyužiteľné organicky viazané stopové prvky AMINOTRACE redukujú voľné radikály a umocňujú  jedinečný účinok ochranného kompexu ZELLPRO.

ZELLPRO podporuje telesnú obranyschopnosť na troch úrovniach

Pomocou ZELLPRO tvorí telesný obranný systém na metabolickej úrovni trojstupňový ochranný mechanizmus, pozostávajúci z vitamínu E, selénu a z organicky viazaných stopových prvkov AMINOTRACE – medi, mangánu, zinku a vybraných antioxidantov na ochranu buniek. V rámci 1.stupňa dochádza k zabráneniu vzniku agresívnych zlúčenín kyslíka,  počas 2.stupňai  dochádza k neutralizácii už existujúcich voľných radikálov a v priebehu 3. stupňa je na rade oprava a regenerácia poškodených buniek.

Použitie ZELLPRO v minerálnych zmesiach

Podiel jednotlivých antioxidačne  pôsobiacich komponentov v ZELLPRO je zabezpečený v súlade so znalosťami o ich optimálnom účinku. ZELLPRO podporuje antioxidatívny status dojníc a odbremeňuje obranyschopnosť pomocou bunkového ochranného mechanizmus. To je benefit pre každú jednotlivú bunku a tým aj pre celý organizmus. ZELLPRO sa používa v menerálnych zmesiach typu RINDAMIN a RINDAVIT (viď tabuľka).