Zavolajte nám Napíšte nám
Futter für Kühe

Produkty pre hovädzí dobytok

Produkty pre hovädzí dobytok

Produkty SCHAUMANN Vás podporia vo všetkých oblastiach výživy a kŕmenia hovädzieho dobytka. Produktový koncept zahŕňa ponuku minerálnych krmív, špeciálnych a energetických produktov až po minerálne lízy, náhradky mlieka, doplnkové krmivá na skvalitnenie plnotučného mlieka a kombinácie kyselín. Pri kŕmení dojníc, teliat, mladého hovädzieho dobytka a výkrmových býkov treba v závislosti od fázy úžitkovosti venovať pozornosť niektorým dôležitým aspektom.

Kŕmne dávky pre kravy stojace na sucho musia spĺňať nielen potrebu na záchov a rast plodu. Krmivo so zníženým obsahom vápnika alebo skrmovanie kyslých solí pripravuje dojnice na vysokú potrebu vápnika na začiatku laktácie a pôsobí proti mliečnej horúčke. Krmivo by malo byť nízkoenergetické s cieľom zabránenia pretučneniu kráv. Na zabezpečenie čo najvyššieho príjmu krmiva musí byť kŕmna dávka chutná. Na začiatku laktácie vzniká často problém, ako vyrovnať vznikajúci deficit energie. Po otelení sa príjem krmiva zvyšuje pomaly, avšak potreba energie a živín sa zvyšuje oveľa rýchlejšie. Meniaca sa potreba energie dojníc kladie vysoké nároky na zostavenie kŕmnej dávky. Na odbremenenie pečene práve na začiatku laktácie pomáhajú aditíva ako propylénglykol, glycerín, živé kvasinky alebo chránené tuky.

Pre teľatá je rozhodujúcim momentom podanie mledziva v prvých hodinách po otelení. Vysokú hladinu imunoglobulínov dosiahnete kolostrom starších kráv alebo pridaním doplnkového krmiva na skvalitnenie plnotučného mlieka. Počas napájania sa kladie dôraz na vysoké denné prírastky hmotnosti a dobrý zdravotný stav. Z teľaťa sa postupne stáva prežúvavec. Skorý prísun jadrového a štrukturálneho krmiva je dôležitý pre kvalitný vývoj bachora teliat.

Vo výkrme býkov by ste mali kontinuálne zvyšovať príjem krmiva a zabezpečiť vysokú koncentráciu energie. Dostatočný prísun bielkovín pri zachovaní potrebného pomeru energie a bielkovín zaisťuje vysoké denné prírastky hmotnosti. V strednej fáze výkrmu musíte prispôsobiť pomer energie a bielkovín rastovému potenciálu zvierat. So zvyšujúcou sa kapacitou príjmu sušiny môžete zvýšiť množstvo krmiva a primerane znížiť koncentráciu energie v krmive. V záverečnej fáze výkrmu sa zvyšuje riziko pretučnenia býkov. Používajte preto kŕmnu dávku s nižšou koncentráciou energie a vyššou koncentráciou bielkovín.