Zavolajte nám Napíšte nám
Inovatívne produkty a účinné látky od spoločnosti SCHAUMANN
Inovatívne produkty Hovädzí dobytok

KALBI PRO TAB: Zdravé črevá - zdravé teľa

KALBI PRO TAB

Premiestnenie, zmena skupiny, zmena krmiva a/alebo infekčný tlak často vedú k zvýšenej náchylnosti na ochorenia, poruchám trávenia a poklesu rastu teliat vo fáze kŕmenia. Črevo je ústrednou zložkou imunitného systému, a preto zohráva dôležitú úlohu pri ochrane mláďat pred chorobami.

Črevná flóra zahŕňa všetky mikroorganizmy, ktoré osídľujú črevá ľudí a zvierat. Podporuje telo v obrane proti patogénnym zárodkom a reguluje trávenie prijatej potravy. Kolonizácia čreva a vytvorenie rovnováhy (eubióza) trvá niekoľko týždňov.

V dôsledku rôznych negatívnych faktorov (prostredie, výživa atď.) však môže počas vývoja črevnej flóry dôjsť k nerovnováhe (dysbióze) a v čreve sa môžu premnožiť patogénne zárodky. Čím stabilnejšia je črevná flóra, tým stabilnejší je zdravotný stav.

Probiotiká pre zdravie čriev

Už mnoho rokov sa vo výžive ľudí aj zvierat bežne používajú probiotiká na tvorbu a udržiavanie črevnej flóry. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, napríklad špeciálne baktérie mliečneho kvasenia, ktoré osídľujú črevnú sliznicu. Spoločnosť SCHAUMANN už mnoho rokov používa vo všetkých výrobkoch pre teľatá komplex účinných látok PROVITA LE, ktorý kombinuje baktérie mliečneho kvasenia kmeňov Lactobacillus rhamnosus a Enterococcus faecium a prispieva k pozitívnej kolonizácii čreva. Baktérie PROVITA LE sa prichytávajú na črevnú sliznicu a vytvárajú ochranný film, ktorý zabraňuje usadzovaniu škodlivých buniek a patogénov na sliznici (pozri schému 1). Okrem toho probiotiká produkujú kyselinu mliečnu. Tým sa znižuje a stabilizuje hodnota pH v čreve.

Superdávkovanie v stresových situáciách

Popri dlhodobo osvedčenom kontinuálnom podávaní baktérií mliečneho kvasenia prostredníctvom mliečnych náhrad a plnotučných mliečnych kondicionérov vykazuje v aktuálnych testoch v Gut Hülsenberg pôsobivý pozitívny účinok na črevnú flóru teliat vo fáze kŕmenia aj tzv. superdávkovanie. Superdávkovanie je krátkodobé podávanie veľmi vysokých koncentrácií baktérií mliečneho kvasenia na podporu a posilnenie mikrobiálnej kolonizácie čreva. Je to dobrý spôsob, ako výrazne znížiť riziko tráviacich porúch a iných ochorení, najmä v stresových situáciách, ako je zmena skupiny, zmena krmiva alebo vysoký tlak pri ochorení.

KALBI PRO TAB

Pozitívne účinky probiotického superdávkovania s PROVITA LE sa teraz môžu využiť v inovatívnom produkte KALBI PRO TAB pre teľatá. KALBI PRO TAB presvedčí nielen svojím účinkom, ale aj mimoriadne jednoduchou manipuláciou vo forme šumivých tabliet. Dávka sa ľahko dávkuje a úplne sa rozpustí v nápoji. KALBI PRO TAB sa môže podávať jednorazovo, napríklad pred nadchádzajúcou výmenou krmiva alebo stajne, ale aj počas niekoľkých dní po jednej tablete denne v prípade vysokého tlaku ochorenia v stáde.

Zvýšenie vitality

Na skúmanie dlhodobých účinkov jednorazového superdávkovania prípravkom PROVITA LE bolo v Gut Hülsenberg rozdelených 12 teliat do testovacej a kontrolnej skupiny. Všetky teľatá dostávali stravu podľa bežného kŕmneho plánu. Teľatá v testovacej skupine dostali na 4. deň jednorazovú dávku kombinácie baktérií mliečneho kvasenia PROVITA LE vo forme KALBI PRO TAB. Na 10. a 21. deň boli odobraté vzorky stolice a vyšetrené na prítomnosť E. coli a baktérií mliečneho kvasenia.

Výsledky ukazujú, že aktívna kolonizácia čreva baktériami PROVITA LE v KALBI PRO TAB trvá dlhšie. Na 10. deň a teda 6 dní po podaní vykazujú vzorky stolice skupiny KALBI PRO TAB 1,4-násobne vyššiu koncentráciu baktérií mliečneho kvasenia ako vzorky kontrolnej skupiny. Na 21. deň je to dokonca 12-krát viac (pozri schému 2).

Okrem toho analytické údaje ukazujú, že jednorazová dávka KALBI PRO TAB v teste nielen podporuje žiadané baktérie mliečneho kvasenia, ale tiež znižuje rozvoj a množenie patogénnych mikroorganizmov, ako je E. coli. To je obzvlášť zreteľné na 21. deň (schéma 3).

Výsledky ukazujú, že KALBI PRO TAB dokáže znížiť počet nežiaducich baktérií prostredníctvom prirodzeného vytesňovacieho účinku požadovaných baktérií mliečneho kvasenia. Tým sa predchádza poruchám trávenia a zvyšuje sa vitalita teliat. KALBI PRO TAB tak umožňuje individuálne a flexibilne reagovať na stresové situácie v stáde.

Tvorba ochranného filmu na črevnej sliznici s PROVITA LE
Schéma 1: Tvorba ochranného filmu na črevnej sliznici s PROVITA LE
Baktérie mliečneho kvasenia v KALBI PRO TAB rýchlo a dlhodobo kolonizujú črevo.
Schéma 2: Baktérie mliečneho kvasenia v KALBI PRO TAB rýchlo a dlhodobo kolonizujú črevo.
Baktérie mliečneho kvasenia v KALBI PRO TAB znižujú rozvoj a množenie patogénnych zárodkov
Schéma 3: Baktérie mliečneho kvasenia v KALBI PRO TAB znižujú rozvoj a množenie patogénnych zárodkov
KALBI PRO TAB