Zavolajte nám Napíšte nám
Innovative Wirkstoffe von SCHAUMANN

MIZI – spoločník v chove prasiat

Logo MIZI

Hnačky sú najčastejším ochorením v odchove prasiat. V období odstavu imunitný systém ešte nie je úplne vyzretý a zároveň prestávajú účínkovať protilátky prijaté mledzivom. Dochádza k zmenám na črevnej sliznici a patogénne kmene E. coli dokážu oveľa ľahšie osídliť črevný trakt. Inovatívna účinná látka MIZI tomu pomáha zabrániť.

Aby sa zabránilo ťažkým priebehom hnačiek a poklesu úžitkovosti, musia byť postihnuté jedince preliečené. Účinnou metódou je nasadenie oxidu zinočnatého (ZnO) s farmakologickým dávkovaním v množstve 2 500 – 3 000 ppm. Veľká časť oxidu zinočnatého sa však bez zmeny z organizmu vylúči a ako ťažký kov zaťažuje životné prostredie. Z tohto dôvodu je jeho vysoké dávkovanie v širokom rozsahu problematické a v dohľadnej budúcnosti bude úplne zakázané.

Mikronizovaný oxid zinočnatý zvyšuje účinnosť

SCHAUMANN špeciálnou metódou mikronizuje a aktivuje "bežný" ZnO v excentrickom vibračnom mlyne. Týmto spôsobom vzniká porézna a výrazne väčšia povrchová plocha. MIZI vykazuje pri bežnom dávkovaní v súlade s krmovinárskymi predpismi porovnateľné účinky ako pri farmakologickom dávkovaní ZnO. Preto sa SCHAUMANN rozhodol zaradiť MIZI do všetkých zmesí určených pre odstav prasiat. Tým ponúka viac istoty v kriticých fázach produkčného cyklu.

Spôsob účinku oxidu zinočnatého

Rôzne vedecké pokusy potvrdzujú, že vysoké dávkovanie ZnO cielene inhibuje rast určitých druhov bakérií (enterobaktérie, E. coli a laktobacily). Okrem toho sa znižuje schopnosť E. coli zachytiť sa na črevnú sliznicu. To vysvetluje dobrý účinok ZnO proti hnačkám pri infekciách E.coli. Zinok je tiež súčasťou mnohých enzýmov, ktoré se podieľajú napr. na delení buniek, látkovej výmene tukov, bielkovín a energie a tiež na rôznych funkciách imunitného systému. S tým súvisia protizápalové účinky a podpora hojenia rán. g.