Zavolajte nám Napíšte nám
Pferde

Produkty pre kone

Produkty pre kone

Základom každej kŕmnej dávky je vysoko kvalitné štrukturálne krmivo (seno, siláž, slama). S cieľom zabezpečenia dostatočného zásobenia organizmu živinami musia kone v závislosti od záťaže dostávať popri objemovom krmive aj jadro. Množstvo závisí od kvality objemového krmiva. Krmivo pre jalové a nízko žrebné kobyly má obsahovať komponenty bohaté na karotenoidy (trávna siláž, mrkva, granule z trávnej múčky) a tiež doplnkové krmivá s obsahom ß-karoténu a vitamínu A. Od 8. mesiaca žrebnosti sa zvyšuje potreba energie o 1,4-násobok a potreba bielkovín o 1,5-násobok. Dodatočný prísun živín je nevyhnutný práve počas posledných mesiacov žrebnosti nielen pre plod ale aj pre reprodukčné orgány. Vyvážený príjem krmiva má rozhodujúci vplyv aj na ľahké žrebenie.

Laktujúcim kobylám zvýšte obsah energie a bielkovín v kŕmnej dávke až tri dni po ožrebení. Zabránia sa tým poruchy trávenia. S cieľom dostatočnej tvorby mlieka pre žriebä musí jadrové krmivo obsahovať v prvých mesiacoch dostatočné množstvo esenciálnych aminokyselín (lyzín a methionín), mastných kyselín, vitamínov a minerálnych látok.

Kŕmna dávka pre rekreačné kone pozostáva z vysoko kvalitného štrukturálneho krmiva (seno, siláž, slama). Ak kŕmna dávka neobsahuje dostatok energie, vzniká riziko deficitu minerálnych a stopových prvkov, ktorý možno vyrovnať  vhodným minerálnym krmivom. Výživa a kŕmenie športových koní závisí od typu záťaže. Pri krátkodobej, čiastočne aj dlhodobej námahe svalov (parkúr a drezúrny šport) by mala energia pochádzať nielen z termicky upraveného obilia ale aj z kvalitných tukových komponentov. Pri dlhodobej nepretržitej záťaži (napr. vytrvalostné jazdenie) sa svaly môžu ľahko prekysliť. Preventívne sa odporúča skrmovanie obmedzeného množstva uhľohydrátov na báze ľahko fermentovateľnej vlákniny a použitie vysoko kvalitných tukových komponentov.