Zavolajte nám Napíšte nám
Tipy pre manažment pre silážovanie a výrobu krmovín
Tipy pre manažment Silážovanie a výroba krmovín

Ošetrenie suchom poškodenej kukurice silážnym prostriedkom BONSILAGE SPEED M

Trockengeschädigter Mais

Kukurica veľmi dobre využíva dostupnú vodu a rastie aj v oblastiach s malým množstvom zrážok. Napriek tomu kukurica potrebuje až do obdobia mliečnej zrelosti dostatok vody na zabezpečenie kvitnutia a oplodnenia. Ak sa v tejto fáze vyskytnú škody spôsobené suchom a s nimi spojené následky (viď schéma 1), je veľmi dôležitý správny termín zberu a použitie vhodného silážneho prostriedku, ktorý zabráni pomnoženiu škodlivých  fermentačných mikroorganizmov (napríklad kvasiniek a plesní) a zlepšujú hodnotu krmiva. Spoločnosť SCHAUMANN poskytuje tipy na správne určenie zberu suchom poškodených porastov kukurice v dvoch kritických fázach vývoja.

Stres zo sucha do fázy kvetu

Dôsledkom stresu zo sucha v čase kvitnutia kukurice je porast chudobný na šúlky.  Rastlina schne / zreje bez tvorby šúlkov. Kukurica na siláž s nízkym podielom šúlkov má veľmi vysoký obsah cukrov, pretože cukory v listoch neprechádzajú do zrna. Vzhľadom na zvýšený obsah cukrov a často zvýšený rast húb na odumretých listoch sa zvyšuje riziko zahrievania siláže po otvorení silážneho žľabu. Zároveň sa tým podporuje pomnoženie kvasiniek a plesní. Kŕmna hodnota kukuričnej siláže je nízka (viď  schéma 2).  Do takýchto siláží sa odporúča používať silážny prostriedok BONSILAGE SPEED M. Už v priebehu dvoch týždňov od zakrytia silážneho žľabu sa vytvorí dostatok kyseliny octovej, ktorá bráni rozvoju a pomnoženiu kvasiniek a plesní po otvorení sila (viď schéma 3). Pečať kvality DLG potvrdzuje účinnosť aeróbnej stability a tiež účinok pri predčasnom otvorení silážneho žľabu.

Špeciálna kombinácia homo- a heterofermentatívnych kmeňov baktérií mliečneho kvasenia zabezpečuje už od začiatku intenzívnu fermentáciu. S inovatívnym kmeňom baktérií mliečneho kvasenia Lactobacillus diolivorans sa čas zrenia siláže skrátil na dva týždne. Zabraňuje sa aeróbnemu kazeniu, zahrievaniu a sekundárnej fermentácii, ktoré by inak negatívne ovplyvnili príjem siláže. 

Kukuričné porasty bez šúlkov by sa mali zberať s obsahom sušiny najmenej 28 %. Tým sa znižuje riziko tvorby silážnych štiav a fermentačno-biologické straty pri silážovaní sú minimálne. Správny čas zberu nastáva, keď sa kukuričné steblá začínajú sfarbovať do červena.

Stres zo sucha po fáze kvetu

Stres zo sucha sa v porastoch kukurice často vyskytuje aj po odkvitnutí. Výsledkom je rýchla zrelosť porastov kukurice. Suchom poškodené listy prestávajú asimilovať. Napadnuté porasty by sa mali zberať pri maximálnom obsahu sušiny 32 % (obschnutie dlhého listu klasu). Porasty by sa preto mali denne pozorne sledovať. Najmä u takto poškodených kukuričných porastov je dodržiavanie pravidiel silážovania veľmi dôležité. Aj tu sa odporúča použitie silážneho prostriedku BONSILAGE SPEED M s cieľom zvýšenia zásob krmiva  a zlepšenia situácie stavu objemových krmív.

Riziká suchom poškodenej kukurice
Schéma 1: Riziká pri suchom poškodenej kukurici
Vývoj obsahu NEL v kukurici
Schéma 2: Vývoj obsahu NEL v kukurici
Zabránenie rozvoju a pomnoženiu kvasiniek a plesní
Schéma 3: BONSILAGE SPEED M – Zabránenie rozvoju a pomnoženiu kvasiniek a plesní pred a po otvorení silážneho žľabu