Zavolajte nám Napíšte nám
Erfolg im Stall
Tipy pre manažment Hovädzí dobytok

PD VLÁRA NEMŠOVÁ SIAHA NA 13000

Aj tento príbeh začal telefonátom v znení: "Pozri si TOPky SHA, Nemšová je prvá!" Skutočne, za prvých 6 mesiacov roku 2021 s 529 dojnicami uzavreli 203 laktácií na úrovni 13089 kg mlieka. Obratom volám Marekovi Martinovičovi, vedúcemu živočíšnej výroby a gratulujem k prekonaniu magickej hranice. "Prišli na farmu v Kľúčovom už aj zo CNN?" pýtam sa ho a hneď si dohadujeme deň pre malú oslavu skvelej tímovej práce všetkých zúčastnených ľudí na farme.

Po ceste autom na oslavu spomínam na dobu, keď na farme v Kľúčovom prebehla rekonštrukcia maštale a ako Peter Labuda, odborný poradca SCHAUMANN, v tom čase povedal: "Uvidíš, budú najlepší." Vtedy som ešte nevedel, prečo si to myslí. Dnes som však najťažšiu otázku na svete PREČO? položil priamo trom vedúcim zootechnikom: "Prečo ste dosiahli 13000-ovú úžitkovosť?"

MOTIVÁCIA ĽUDÍ POZITÍVNYM PRÍSTUPOM

Zamestnanci živo sledujú holsteinskú TOPku na nástenke
Zamestnanci živo sledujú holsteinskú TOPku na nástenke

Vedúci zootechnici spomínali situáciu keď nastúpili približne pred dvoma rokmi. Život na farme fungoval, no bolo nutné vyriešiť množstvo okolností. Začali sme k spolupracovníkom pristupovať pozitívne, prispôsobili sme komunikáciu rôznym požiadavkám. Totiž každý z nás prispieva na celkový výsledok, aj ten v maštali, aj ten v kancelárii. Väčšina zo 16 pracovníkov prirodzene reagovala pozitívnou zmenou na novú pracovnú atmosféru.

DODRŽIAVANIE POSTUPOV

V každej oblasti chovu dojníc máme protokolom daný správny postup a zabezpečujeme, aby pracovníci daný postup aj vykonali. Napríklad paznechtujeme 3 krát do roka a robíme správne brody. Ak by niektoré dojnice začali krívať, už sú choré, teda prevencia nie je dostatočná. Podobne je nastavená vyšetrovka, teda popôrodná kontrola otelených kráv, ktorá dokonca začína ešte pred pôrodom, aby sa dojnica do problémového stavu vôbec nedostala. Pri teľatách sú kľúčové zase postupy pri udržiavaní hygieny napájania a zariadení. Jednorázové vynechanie správneho vyčistenia nádob alebo nevedomé zlozvyky nových zamestnancov niekedy vidno hneď na druhý deň, keď sa teľatá jednoducho poserú.

Výroba krmív a samotné kŕmenie je tiež presne zorganizované a kontrolované. Nízka brakácia a reprodukcia dojníc je už na takej úrovni, že farma predáva vysokoteľné jalovice. Podobne zníženie veku dojníc pri prvom otelení o tri mesiace tiež prinieslo úsporu v menšom počte kŕmnych dní.

FARMA V PLUSE

FARMA V PLUSE
PD Vlára Nemšová

V deň návštevy bolo na teplomery cez 30 °C, napriek tomu pri fotení tímu z farmy Kľúčové v atypickej štvorcovej maštali bola klíma vzdušná a príjemná. Ventilátory boli jedna z mnohých investícií do maštale a príslušenstva vďaka vedeniu holdingu Slovetra a majoritnému vlastníkovi družstva. Neustálym zlepšovaním podmienok dojníc farma dosiahla úžitkovosť 11000 kg mlieka už pred dvoma rokmi. Vtedy začala farma byť v pluse a začala investície splácať.

O DVA ROKY 14000

Na záver som sa hlavných zootechnikov pýtal, v čom vidia hlavné hrozby alebo problémy do budúcna. Odpoveď prišla hneď – ľudia a krmivá. Pri takýchto extrémne vysokých cenách zrnín a suchom počasí môže dôjsť k vysokej potrebe nakúpených krmív. Drahý kŕmny deň a priemerná cena mlieka ekonomike chovu dojníc nepomôžu. Napriek dnes už zohratému tímu môže byť druhou hrozbou nedostatok personálu v budúcnosti. Rastúce životné náklady alebo epidemiologická situácia zmení situáciu zo dňa na deň. Aj dnes platí staré pravidlo, že úspech je v ľuďoch, a že každý na farme zohráva kľúčovú úlohu pre daný úsek. Následne sa Marek Martinovič odmlčal a interview takto uzavrel: "Ďakujem každému z nášho skvelého tímu, je to náš spoločný úspech! 14000 o dva roky a vybavené :-) "