Zavolajte nám Napíšte nám
Erfolg im Stall
Tipy pre manažment Ošípané

MiZi – patentovaný pomocník pre zdravý odchov prasiat

Ferkel

Nové legislatívne  požiadavky na obmedzenie používania stopových prvkov, ako sú zinok a meď, a snahy o minimalizáciu používania antibiotík v chove ošípaných a najmä v odchove prasiat, sú pre chovateľov problematické.

Najmä počas citlivej fázy odstavu sú prasiatka v dôsledku mnohých zmien a s tým súvisiaceho stresu veľmi náchylné na gastrointestinálne ochorenia. Na zabezpečenie ideálnej podpory je potrebných niekoľko opatrení. Jedným z cenných opatrení z oblasti výživy je použitie biologicky účinnej látky firmy SCHAUMANN MiZi.

Patentovaný proces

MiZi sa vyrába patentovaným výrobným postupom vyvinutým výskumnou spoločnosťou ISF Schaumann Forschung. "Bežný" zinok sa spracováva špeciálnou metódou v excentrickom vibračnom mlyne. Výsledkom je jemne pórovitý, porézny a tým výrazne zväčšený povrch molekúl (schéma 1). Okrem toho zmena štruktúry častíc spôsobuje prísun energie do molekúl zinku a následnú aktiváciu častíc oxidu zinočnatého. 

Mikronizácia a aktivácia častíc MiZi vedie k veľmi vysokému inhibičnému účinku na mikroorganizmy (schéma 2). 

MiZi - stavebný kameň na bezpečný odchov prasiat

Praktické pokusy v chove prasiat na farme Hülsenberg potvrdili, , že pri použití MiZi namiesto bežného oxidu zinočnatého sa dosiahlo výrazné zníženie frekvencie hnačiek (schéma 3). Pri legislatívne povolenej dávke zinku (125 mg Zn/kg kompletného krmiva) zodpovedá účinok MiZi na E. coli približne 2 000 mg bežného oxidu zinočnatého na kg kompletného krmiva. MiZi teda účinne podporuje zdravotný stav črevného traktu  prasiat v rozsahu povolenom zákonom okrmivách  a inhibuje  hnačky spôsobené E. coli.


Pozitívny vplyv na zdravie zvierat sa v neposlednom rade odráža aj na ich úžitkovosti. Okrem optimalizácie výživy a kŕmenia prispieva MiZi k podpore a stabilizácii prasiat po odstave. Z tohto dôvodu obsahujú všetky produkty firmy SCHAUMANN pre odchov prasiat účinnú látku MiZi.

Princíp výroby MiZi pomocou mechanickej aktivácie oxidu zinočnatého
Schéma 1: Princíp výroby MiZi pomocou mechanickej aktivácie oxidu zinočnatého
Vplyv na počet kolónií
Schéma 2: Vplyv na počet kolónií
Výrazne nižší výskyt hnačiek s MiZI
Schéma 3: S MiZi výrazne nižší výskyt hnačiek v prvých 10 dňoch po odstave