Zavolajte nám Napíšte nám
Erfolg im Stall
Tipy pre manažment Ošípané

Odstavčatá musia žrať

Absetzferkel

Pri odstave zohráva význam mnoho faktorov: odstav od prasnice, začlenenie do novej skupiny a prechod z mliečnej výživy na kŕmnu zmes sa v tomto období stretáva s oslabenou imunitnou obranou a s nevyzretým tráviacim traktom. V tejto fáze ssa má pozornosť sústreďovať hlavne na to, aby všetky odstavčatá prijímali dostatok krmiva a zabezpečili si maximálnu bezpečnosť tráviacich procesov.

Prikrmovanie

Vždy sa nájdu odstavčatá, ktoré po odstave odmietajú krmivo alebo nezačnú správne žrať. Ak však neprijímajú krmivo jeden, dva alebo dokonca tri dni, majú nielen nedostatok energie ale aj črevná sliznica je vážne poškodená, pretože nie vyživovaná (schéma 1). V takejto situácii  sa často objavujú hnačky. Okrem toho sú odstavčatá  náchylnejšie na všetky druhy infekcií. Aj keď už pri prasnici prijímali predštartér, často však pri odstave potrebujú podporu. Prechod je obzvlášť úspešný, ak sa odstavčatám okrem bežného krmiva (suchého alebo tekutého) ponúka v samostatnom kŕmnom žľabe aj kašovitý príkrm. Ako základ sa používa krmivo, ktoré už dostávali pri prasnici. Ak je krmivo teplé a ponúka sa čerstvé aspoň dvakrát až štyrikrát denne, skoro každé odstavča neodolá. Po troch až piatich dňoch takéhoto prikrmovania budú odstavčatá príjmať krmivo už bez problémov.

Zabezpečenie trávenia

Po úspešnom štarte a dobrom príjme krmiva sa pozornosť sústredí predovšetkým na stabilizáciu trávenia a inhibíciu patogénov, ktoré môžu kolonizovať črevný trakt. Za týmto účelom treba zohľadniť rôzne podmienky ovplyvňujúce gastrointestinálny trakt, ako je aj podpora žalúdočnej bariéry: hrubá štruktúra krmiva umožňuje fyziologické vrstvenie kŕmnej kaše v žalúdku. Použitie organických kyselín kompenzuje existujúce deficity syntézy kyseliny chlorovodíkovej. Takto dosiahnuté zníženie hodnoty pH znižuje počet orálne prijatých patogénov a umožňuje trávenie bielkovín. V tenkom čreve kombinácia vysoko stráviteľných zdrojov bielkovín a nerozpustnej vlákniny odoberá baktériám E. coli a klostrídiám živnú pôdu, čím sa znižuje výskyt hnačiek.

Vývoj črevnej mikroflóry

Črevná mikroflóra sa musí prispôsobiť novým podmienkam výživy. Používanie probiotík podporuje pozitívnu črevnú mikroflóru a potláča patogénne kmene. Prebiotiká poskytujú potravu pre "priaznivé baktérie". Črevná mikroflóra v hrubom čreve sa živí substrátmi z krmiva: hrubá štruktúra krmiva a vyšší obsah vlákniny v krmive poskytujú baktériám živiny, ktoré následne premieňajú na látky prospešné pre zdravie črevného traktu.  Patrí medzi ne hlavne kyselina maslová a kyselina propiónová. Bakteriálne metabolity podporujú zdravie črevnej sliznice a zvierat ako celku.

Tipy pre odstavčatá

Ak odstavčatá prikrmujete, dbajte na nasledovné skutočnosti:

  • Ponúkajte len malé porcie kašovitého príkrmu. Kŕmny žľab sa musí rýchlo vyprázdniť. Vďaka tomu zostane krmivo pre odstavčatá  zaujímavé a zabezpečuje sa aj hygiena.
  • Kašovitý príkrm ponúknite vo veľkom okrúhlom alebo dlhom kŕmnom žľabe, pretože prasiatka radšej príjmajú krmivo spolu.
  • Pred každým novým kŕmením odstráňte zvyšky krmiva a v prípade potreby vyčistite kŕmny žľab.

Opatrenia pre najmenšie odstavčatá

Aj pri ideálnej organizácii kŕmenia v pôrodnici sa takmer v každej sekcii nájdu prasiatka, ktoré nedokážu držať krok so skupinou. Špeciálny koterec im pomáha vyrovnať ich rastový deficit:

  • Koterec len pre najľahšie a najmenšie odstavčatá - tu by im mal byť k dispozícii ďalší zdroj tepla, rohože a viac svetla.
  • Tento koterec musí byť ľahko prístupný, aby bolo možné ľahko vykonávať intenzívnejšiu starostlivosť.
  • Aby bolo krmivo ešte atraktívnejšie, do teplej kaše sa môže pridať predštarér s vysokým podielom mlieka, napríklad BI-LACTIN EXTRA.

Zdroje vlákniny

Samotný výber zdroja vlákniny v krmive pre odchov prasiat znižuje frekvenciu a intenzitu hnačiek: zdroje nerozpustnej vlákniny, ako je lignocelulóza (SCHAUMANN FASERKONZENTRAT), chránia prasiatka pred hnačkou podstatne lepšie ako zdroje vlákniny so stredným (sójové šupky) alebo vysokým (citrusová dužina) podielom rozpustnej vlákniny (schéma 2).

Zdravá črevná sliznica prasiatok
Schéma 1: Zdravá črevná sliznica v porovnaní s črevnou sliznicou oslabenou príliš malým alebo žiadnym príjmom krmiva a následne kolonizovanou nežiaducimi patogénmi.
Vplyv rôznych zdrojov vlákniny na výskyt hnačiek u prasiatok
Schéma 2: Vplyv rôznych zdrojov vlákniny na výskyt hnačiek u prasiatok
Výživa a kŕmenie v období odstavu
Výživa a kŕmenie v období odstavu