
BONSILAGE SPEED G pre merateľne rýchlejšie silážovanie

Trávne siláže konzervované prípravkom BONSILAGE SPEED G presvedčia už po 14 dňoch od zasilážovania vysokou aeróbnou stabilitou a účinným potlačením plesní.
Existuje mnoho dôvodov, prečo sa kvalitná trávna siláž kazí. Okrem techniky silážovania prispôsobenej druhu konzervovanej hmoty má rozhodujúci vplyv aj usmernenie produkcie fermentačných kyselín. BONSILAGE SPEED G zabezpečuje presne túto úlohu. Na základe tohto jedinečného silážneho konzervantu sa v siláži už po 14 dňoch vytvára dostatočné množstvo kyseliny octovej, ktorá je dôležitá pre stabilné a nutrične bohaté trávne siláže. Okrem kyseliny octovej sa v siláži tvorí aj kyselina propiónová, ktorá potláča rozvoj nežiaducich mikroorganizmov.
Prednosti BONSILAGE SPEED G boli potvrdené v testoch, ktoré vykonala Šlezvicko-holštajnská poľnohospodárska komora a Bavorský štátny poľnohospodársky úrad (LfL-Tierernährung, Grub, 2. 9. 2019).
Dlhšia stabilita
Výsledky monitorovania, ktoré vykonala Šlezvicko-holštajnská poľnohospodárska komora, dokazujú vysokú aeróbnu stabilitu trávnych siláží ošetrených prípravkom BONSILAGE SPEED G. V tomto laboratórnom silážnom pokuse sa trávna siláž ošetrená prípravkom BONSILAGE SPEED G a neošetrená kontrolná trávna siláž otvorili po 14 a 28 dňoch od zasilážovania. Neošetrená kontrolná siláž vykazovala výrazné sekundárne zahrievanie na štvrtý alebo piaty deň. Trávna siláž ošetrená prípravkom BONSILAGE SPEED G bola stabilná ešte na siedmy alebo jedenásty deň po otvorení (schéma 1).
Nové výsledky
V pokuse Štátneho poľnohospodárskeho ústavu LfL Grub sa hodnotila neošetrená kontrola a dva ošetrené varianty siláže vo viacerých opakovaniach podľa noriem Nemeckej poľnohospodárskej spoločnosti DLG. Silážny prípravok z variantu 1 bol konzervant so značkou kvality DLG WR 2 - zameraný na zlepšenie aeróbnej stability, silážny prípravok z variantu 2 bol BONSILAGE SPEED G.
Výsledok: Zatiaľ čo neošetrený kontrolný variant vykazoval vždy najnižšiu aeróbnu stabilitu, variant 1 (DLG-WR 2) bol v strede. BONSILAGE SPEED G dokázal po krátkom čase vyprodukovať veľké množstvo kyseliny octovej vďaka kmeňu baktérií mliečneho kvasenia Lactobacillus diolivorans, ktorý potláča kvasinky a plesne. Podarilo sa tak predĺžiť stabilitu siláže po otvorení testovaných síl A, B a C (schéma 2), pričom aj kontrolná vzorka bola už po 49 dňoch dostatočne stabilná.
Inhibácia plesní
S cieľom otestovať vplyv variantov silážnych prípravkov na rast plesní sa vykonalo vizuálne hodnotenie plesní v silážach, ktoré boli silážované 49 dní a potom skladované ďalších 13 dní pri trvalom vystavení vzduchu.
Výsledok: Neošetrené siláže aj siláže ošetrené silážnym prípravkom variant I (DLG-WR2) vizuálne vykazovali viac ako 50 % plesní, zatiaľ čo všetky vzorky BONSILAGE SPEED G boli bez plesní ( schéma 3).


