Zavolajte nám Napíšte nám
Erfolg im Stall
Produkty - pokusy v praktických podmienkach Hovädzí dobytok

Nové výsledky o kolostre – životnom elixíre teliat

Kalb

Teľatá sa rodia bez vlastného špecifického imunitného systému a musia absorbovať protilátky z mledziva matky, aby si vybudovali imunitný systém. V prvých týždňoch života sú nevyhnutnou súčasťou obrany teliat pred chorobami a ich zabezpečujú ich prežitie. Až po 2 až 3 týždňoch sa teľatá pomaly začnú vyrovnávať s patogénmi a budujú si aktívny imunitný systém (viď schéma 1). Čím silnejší je pasívny imunitný systém v prvých dňoch a týždňoch, tým silnejší je aktívny imunitný systém. Prísun kolostra má teda dlhodobý vplyv na zdravie a vitalitu teliat.

Veľa – skoro – dobre

Heslom je „veľa, čo najskôr a v dobrej kvalite“. S každou hodinou, ktorá uplynie medzi otelením a prvým dojením, sa obsah protilátok v mledzive znižuje. Okrem toho črevá teliat po narodení dozrievajú len postupne. Relatívne veľké molekuly protilátok sa môžu dostať do krvi na začiatku len cez črevnú stenu.

Kolostrum by sa preto malo podávať vždy v priebehu prvých 4 hodín života. Obsah protilátok v mledzive určuje jeho kvalitu. Na vybudovanie stabilnej pasívnej imunity teliat je potrebných asi 200 g protilátok. Pri dobrej kvalite mledziva s obsahom 80 g protilátok na liter musia teľatá prijať minimálne 2,5 litra kolostra.

Refraktometer ako jednoduchý nástroj

Protilátkový imunoglobulín G (IgG), ktorý tvorí 90 % protilátok v kolostre, sa dá ľahko určiť pomocou refraktometra. Cieľom je podať spolu s mledzivom cca 180 g IgG, aby teľatá prijali 200 g protilátok. Čím nižší je obsah IgG, tým vyššie musí byť množstvo kolostra (viď schéma 2). Dobré kolostrum by malo obsahovať aspoň 22 Brix (viď schéma 3). To zodpovedá obsahu IgG okolo 70 gramov na liter kolostra (viď schéma 4).

Hodnota Brix merateľná refraktometrom

Štúdia v Gut Hülsenberg ukázala, že stanovenie hodnoty Brix v krvnom sére na kontrolu prísunu kolostra je možné aj pomocou refraktometra. Celkový obsah bielkovín (TP) v krvnom sére 44 teliat bol meraný na 2., 5. a 10. deň života. Toto je indikátor množstva protilátok cirkulujúcich v krvi. Čím je táto hodnota vyššia, tým je prísun protilátok cez kolostrum lepší.

Paralelne so stanovením TP sa refraktometrom merala Brixova hodnota séra. Medzi týmito dvoma hodnotami je vysoká korelácia (viď schéma 5). Refraktometer sa teda môže použiť na zistenie, či bol prísun kolostra dostatočný.

Predpokladá sa, že hladina TP v sére nad 5,2 g na dl je dostatočná pre stabilný imunitný systém. To zodpovedá hodnote Brix medzi 8 a 9. Výsledky od Guta Hülsenberga ukazujú, že väčšina teliat tu má nad touto kritickou hodnotou, a preto dostala dostatok vysokokvalitného mledziva.

V prípade zvierat pod touto limitnou hodnotou, ako na každej farme, sa musí vykonať presná analýza, aby sa určilo, akú optimalizáciu dodávky mledziva je ešte možné vykonať. Okrem množstva a načasovania podávania kolostra sem patrí aj kŕmenie kráv nasucho s mliečnou horúčkou a profylaxia ketózy, ako aj bezstresový pôrod.

Priebeh pasívnej a aktívnej imunizácie teliat
Schéma 1: Priebeh pasívnej a aktívnej imunizácie teliat
Potrebné množstvo mledziva
Schéma 2: Množstvo mledziva potrebné na dosiahnutie zásoby najmenej 180 g IgG
Hodnotenie kvality mledziva na základe hodnoty Brix
Schéma 3: Hodnotenie kvality mledziva na základe hodnoty Brix
Vzťah medzi hodnotou Brix a obsahom lgG v kolostre
Schéma 4: Vzťah medzi hodnotou Brix a obsahom lgG v kolostre (podľa University of California, 2017)
Korelácia medzi celkovým obsahom bielkovín v krvnom sére (TP) teliat a hodnotou Brix na 2. deň života
Schéma 5: Korelácia medzi celkovým obsahom bielkovín v krvnom sére (TP) teliat a hodnotou Brix na 2. deň života
Použitie refraktometra
Použitie refraktometra