
RUMIVITAL®i - viac úžitkovosti z krmiva

Výskumná spoločnosť ISF Schaumann Forschung testovala a potvrdila účinok RUMIVITAL®i v rôznych typoch kŕmnych dávok v praktických podmienkach. RUMIVITAL®i je presvedčivý pri použití v čiastočnej TMR s hodnotami NFC v hraničnej hodnote (385 g NFC/kg sušiny), čo sa zvýraznilo pridaním vyrovnávacej kŕmnej dávky. RUMIVITAL®i však môže preukázať svoju účinnosť aj v celkových TMR s vysokými hodnotami NFC.
RUMIVITAL®i v porovnaní so živými kvasinkami
20-týždňový OFF-ON-OFF pokus v Šlezvicku-Holštajnsku preukázal zvýšenie mliečnej úžitkovosti pomocou RUMIVITAL®i. Farma so 140 dojnicami predtým vždy úspešne používala živé kvasinky a dosahovala priemernú dennú úžitkovosť stáda cca 27 kg mlieka, čo zodpovedá kĺzavému priemeru stáda 9 865 kg mlieka. Dávka na farme je v priemere vyvážená čiastočná TMR, ktorá sa dopĺňa jadrovám krmivom.
Pri použití RUMIVITAL®i sa zaznamenalo zvýšenie mliečnej úžitkovosti o viac ako 1 kg na kus a deň. Po vysadení účinnej látky došlo k poklesu úžitkovosti na pôvodné hodnoty (schéma 1). Výsledok: RUMIVITAL®i spôsobil zvýšenie úžitkovosti z 1,3 na 1,4 kg mlieka na kg prijatej sušiny, čo bolo spôsobené zlepšením účinnosti krmiva.
Vplyv na konverziu krmiva a mliečnu úžitkovosť
Vplyv prípravku RUMIVITAL®i na konverziu krmiva a mliečnu úžitkovosť sa testoval na praktickej farme v Durínsku. Farma chová 75 kráv a počas pokusného obdobia dojila v priemere 38 kg mlieka denne, pričom priemerný laktačný deň stáda bol 125 dní. Počas 18-týždňového pokusného obdobia boli zvieratá kŕmené TMR s vysokým obsahom kukuričnej siláže, pričom v kontrolnej fáze dostávalo stádo bežné minerálne krmivo a v skúšobnej fáze minerálne krmivo s doplnkom RUMIVITAL®i.
Už aj tak veľmi vysoká úroveň úžitkovosti farmy sa vďaka RUMIVITAL®i zvýšila zvýšila až o 4,5 % (schéma 2). Efektívnejšie využitie kŕmnej dávky tak zvyšuje energetický výnos z kŕmnej dávky o 0,18 MJ na kg prijatej sušiny.
Nová flexibilita pri zostavovaní kŕmnych dávok
Účinná látka, ktorá zvyšuje účinnosť krmiva a zvyšuje využiteľnosť živín z krmiva, má veľký zmysel z hľadiska ekonomickej efektívnosti a udržateľnosti. Okrem toho otvára novú flexibilitu pri zostavovaní kŕmnych dávok, pretože vďaka lepšiemu využitiu objemového krmiva je možné ušetriť jadrové krmivo.

